Sosyal Bilimler Dergisi

Sosyal Bilimler Dergisi, Ekim 2018 tarihinde yayımlanan 28. sayısında, Dr. Öğr. Üyesi Ahmet İhsan KAYA Gaziantep Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümü ve öğretmen Veysi ÇELEBİ tarafından hazırlanan bir incelemeyi okurlarına sundu.

AYTÜL AKAL’IN ÇOCUK ROMANLARINDAKİ DEĞER AKTARIMLARI ÜZERİNE BİR İNCELEME

Özet:

Bu çalışmada, tanınmış çocuk edebiyatı yazarlarından Aytül Akal’ın çocuk romanları, değer aktarımları açısından incelenmiştir. Betimsel nitelikte olan bu çalışmada doküman incelemesi esas alınmıştır. Örneklem olarak Akal’ın Abur Cubur Canavarı, Kiralık Evde İki Gün Bir gece, Renk Delisi, Ses Delisi, Koku Delisi, Çılgın Uzaylı Planı, Gökten Uzaylı Düştü ve Zombili Mombili Roman adlı eserleri ele alınmıştır. Bu romanlar teker teker incelenmiş, romanların değerler içeren bölümleri tespit edilmiş, değerlerin doğrudan aktarımdan ziyade –sezdirme, karşıtlıklardan yararlanma, kahramanla özdeşim kurma ve mutlu sona ulaşma- gibi yöntemler ile aktarıldığı belirlenmiştir. 

İncelemenin tamamını okumak isteyenler için PDF dosya bağlantısı:

 


+ 2
+ 0

Aytül Akal

© Copyright 2011. Aytül AKAL

Tüm Hakları Saklıdır.

All rights reserved

 

aytulakal.com, bağımsız, kişisel web sitesidir. Bu sitenin içeriği, yazılı izin alınmadıkça hiç bir şekilde kullanılamaz.

 

 

Yabancı Yayıncılarım

Not: Amazon.com yurtdışında yayımlanan kitaplar için kaynak olarak kullanılabilir.