Uçanbalık

PrintEmail
İçerik - UÇANBALIK

Aşık Oldum

Uçanbalık Yayınları 1995 yılında çok sayıda nitelikli eserle, çocuk ve gençlik yazınında önemli bir atılımı gerçekleştirerek yayın dünyasına katıldı. Uçanbalık Yayınları'nın amacı, yeni özgün kitaplarla çocukların dünyasına girerek küçük yaşta okuma alışkanlığını kazanmalarına yardımcı olmaktır.

Bu amaçla Uçanbalık Yayınları, masaldan öyküye, tiyatrodan şiire kadar uzanan geniş bir yelpazede eser vermektedir. Değişik yaş grupları için hazırlamış olduğu yayınlarının her birinin, içeriği ve görselliği ile çocukları yakalayarak kitap sevgisi aşılayan nitelikte olmasına ve bir yandan da bu kitapların yetişkinler tarafından da zevkle okunmasına ve beğenilmesine özen göstermektedir.

Çocuklarımızın birer okur olması için öğretmenler ve ebeveynlerle ortak bir çabanın içerisine giren Uçanbalık Yayınları'nın kurucuları, ebeveynlerin ve öğretmenlerin de yardımıyla, yoğun bir program çerçevesinde, yazarlarla çocukları biraraya getiren edebiyat söyleşilerini gündeme getirdi.

Uçanbalık

Uçanbalık Yayınları'nın kurucularının öykü ve masalları Türkçe ders kitaplarında yer aldı, birçok kitabı Almanca, Ispanyolca, Ingilizce, Bulgarca, Farsca ve Hollandaca'ye çevrilerek yurt dışında yayımlandı. Ayla Çınaroğlu, 2006’da Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği tarafından önerilerek IBBY (International Board on Books for Young People) onur listesinde yer aldı. 2008 yılında gene Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği’nce IBBY Hans Christian Andersen uluslararası yazar yarısmasına Türkiye yazar adayı olarak önerildi. Osmangazi  Universitesi Fen Edebiyat Fakültesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü'nun "Yaşayan Yazarlar" sempozyumunun üçüncü yazarı oldu.

Aytül Akal, Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği’nce İsveç’in uluslararası ALMA ödülüne (Astrid Lindgren Memorial Award) 2010 Türkiye adayı gösterildi. Osmangazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü “V. Ulusal Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yaşayan Yazarlar Sempozyum Dizisi” çerçevesinde, 7-9 Mayıs 2012 tarihinde gerçekleşecek sempozyum başlığını “Çocuk ve Gençlik Edebiyatında Aytül Akal” olarak saptadı.

Ayla Çinaroğlu Uçanbalık'ta, 70'in üzerinde, Aytül Akal, 100'ün üzerinde eser verdi. Çınaroğlu’nun iki kızı, Akal’ın iki oğlu var.


+ 2
+ 0
 

Aytül Akal

© Copyright 2011. Aytül AKAL

Tüm Hakları Saklıdır.

All rights reserved

 

aytulakal.com, bağımsız, kişisel web sitesidir. Bu sitenin içeriği, yazılı izin alınmadıkça hiç bir şekilde kullanılamaz.

 

 

Yabancı Yayıncılarım

Not: Amazon.com yurtdışında yayımlanan kitaplar için kaynak olarak kullanılabilir.