aytul

 

“Yazıyorum, çünkü yazmak benim mutluluğumdur, tutkumdur. Onsuz olamayacağımı kabullenip baş eğdiğimdir..."
"Yazıyorum, çünkü gökyüzünün karanlıktan aydınlığa dönüşmesi, beklediğimdir...”


Büyüyünce yazar ya da şair olmak, Aytül Akal'ın çocukluk düşüydü. 1974’te Hayat Mecmuası ile başlayıp Elele Dergisi ile devam eden yazın serüvenine, 200’e yakın şiir, öykü, masal, tiyatro oyunu, anı ve roman türlerinde eser sığdırdı.
İlk eseri, 1982’de yayımlanan bir şiir kitabıydı. 1991’de yayımlanan ilk çocuk kitabı “Geceyi Sevmeyen Çocuk”’tan sonra, yaşamını çocuk ve gençlik yazınına adadı. Çocuk ve gençler için nitelikli kitaplar yayımlamayı hedefleyerek 1995’de kurulan ve daha sonra Tudem yayınları arasına katılan Uçanbalık Yayınları’nın kurucu ortaklığını yaptı
Öyküleri, masalları, şiirleri dergi ve gazetelerde yayımlandı, ders kitaplarına alındı. Köşe yazıları yazdı, röportajlar yaptı. 1997’den 2007’ye kadar Cumhuriyet Gazetesi’nin Kitap Eki’nde çocuk ve gençler için kitap tanıtımları yaptı.
Konferanslar vererek, sosyal projeler geliştirerek, kitaplarını imzalayarak, çocuklarda okuma kültürünün yerleşmesine katkı vermeye çalıştı. Çocukların kişilik gelişimi ve kendilerini tanımaları konusunda çalışmalar yaptı.
2010 yılında, Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği tarafından, 2020 ve 2021 yıllarında ITEF (İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali) tarafından üç kez Uluslararası Astrid Lindgren Memorial Award (Alma Ödülleri) için Türkiye adayı olarak gösterildi.
2012’de, Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde V. Ulusal Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yaşayan Yazarlar Sempozyum dizisinin konu yazarı olarak, 9-11 Mayıs tarihleri arasındaki üç gün boyunca “Çocuk ve Gençlik Edebiyatında Aytül Akal” eserleri incelendi. Eserleri çeşitli akademik çalışmaya konu oldu, hakkında kitaplar yayımlandı.
Altmışı aşkın kitabı, Almanca, İngilizce, İspanyolca, Farsça, Bulgarca, Macarca, Azerice ve Arapça gibi çeşitli dillere çevrilerek yurt dışında yayımlandı. 2015’de, aynı yıl içinde yayımlanan 16 çeviri kitabıyla, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin 2015 TET (Turkish Electro Technology) İhracat Başarı Ödülü’nü aldı.    
Yıllardır çocuk ve gençlik edebiyatına yaptığı katkılar nedeniyle, Ege Çağdaş Eğitim Vakfı (EÇEV)’in Muzaffer İzgü Çocuk ve Gençlik Edebiyatına Emek Verenler 2022 Ödülü,49 kişiden oluşan Seçici Kurul Üyelerinin oylarıyla Akal’a layık görülmüştür.