Makale Dizini

Çocuk ve Gençlik Edebiyatında Aytül Akal Sempozyumu

 

akal sempozyum 1

 

 

 

 

 

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nün düzenlediği, V. Ulusal Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yaşayan Yazarlar Sempozyum Dizisi çerçevesinde Çocuk ve Gençlik Edebiyatında Aytül Akal Sempozyumu başlıklı sempozyuma, yazar-çizerler, akademisyenler, öğretim elemanları, yayıncılar, editörler, eleştirmenler, öğretmenler, öğrenciler katıldılar. İzleyiciler, üç gün boyunca üç ayrı salonda ilerleyen nitelikli sunumlarla beslendiler.

ESOGÜ Konferans Salonu I'de  Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'yla başlayan açılış programı, Sanatçı Yıldız Çiçek Sivri'nin müzik dinletisinin ardından, Ercüment Özçakır'ın Aytül Akal'ın yazar kimliğini anlatan tanıtım CD'si ile devam etti. 

Karşılaştırmalı Edebiyat Bölüm Başkanı ve Sempozyum Düzenlenme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ali Gültekin, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Sempozyum Onursal Eş Başkanı Prof. Dr. Rüstem Kaya, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü ve Sempozyum Onursal Başkanı Prof. Dr. Hasan Gönen'in konuşmalarının hemen sonrasında, Aytül Akal'ı bir sürpriz bekliyordu. Sahneye davet edilen Akal'a, Kitap Canavarı adlı kitabını Azarbeycan Türkçesine "uyğunlaşdıran" Doç. Dr. Tamilla Abbashanlı-Aliyeva, Azarbeycan Vektör Uluslararası İlim Merkezi tarafından verilen uluslararası ödülü sundu. Uşaq Edebiyyatına Xidmet Uluslararası Ödülü'ne eklediği Türkçe mektubunda Sayın Prof Dr. Elçin İsgenderzade, Azarbeycan'dan Akal’a şöyle sesleniyordu: "Vektör Uluslararası İlim Merkezinin Komisyon kararı ile Sizin Türk Dünyası Kültürüne büyük zahmet verdiğinizi nazara alarak ödül vermeyi kararlaştırdı ve biz de o ödülü Size gönderiyoruz."

Sempozyum Onur Konukları Dr. Fatih Erdoğan ve Mustafa Delioğlu'nun plaketleri sunuldu. Tekrar sahneye davet edilen Aytül Akal, sempozyumla ilgili duygularını dile getirdi. (video) Ardından Rektör Prof. Dr. Hasan Gönen ve Akal,  Delioğlu'nun "Sesin Rengi" başlıklı sergisinin açılışını yaptılar. 

Açılışa rengini veren bir başka etkinlik de, açılış konuşmalarını yapmak üzere Gülten Dayıoğlu'nun İstanbul'dan, Vali Nuri Okutan'ın Ankara'dan gelmeleri oldu. Bundan sonraki oturumlar, üç ayrı salonda ilerlemeye başladı. Hangi salonda hangi konuşmayı izleyecekleri telaşına düşen izleyiciler, salonlar arasında mekik dokudular. İzleyemedikleri sunumları, daha sonra yayımlanacak olan Çocuk ve Gençlik Edebiyatında Aytül Akal Sempozyum kitabından okuyabilecekleri bilmek, herkes için bir teselli idi.

9-11 Mayıs 2012'de Osmangazi Üniversitesinde gerçekleşen Çocuk ve Gençlik Edebiyatında Aytül Akal Sempozyumu, renkleriyle ve sürprizleriyle, eğlenmeyi ciddiye alan çocuk edebiyatı yazarlarının yaratıcı yönünü ortaya koydu. Nilay Yılmaz, Çiğdem Gündeş, Mavisel Yener ekibi, ilk günün gecesinde biraraya gelerek, internet aracılığıyla Fethiye'den iletişime geçtikleri Ercüment Özçakır'ın tasarım katkılarıyla, Akal’ın "Süper Gazeteciler" dizisine gönderme yapan eğlenceli  SUPER GASTE'yi hazırladılar. Esprili haberleri, eğlenceli röportajları, paparazzi fotoğraflarıyla ikinci günün sabahında çıkan SUPER GASTE, sempozyum konukları tarafından kapışıldı, neşeyle okundu; gazete aynı gün ikinci baskıyı yaptı. Sempozyum'un son günü ikinci sayısını çıkaran SÜPER GASTE, bu kez dört sayfa ilaveli olarak yayımladı.

Prof. Dr. Hasan Erkek ve Doç. Dr. Medine Sivri'nin kapanış konuşmalarının öncesinde, Akal'ı bir sürpriz daha bekliyordu: Sempozyuma konuk olan katılımcılar, üç gün boyunca gizlice elden ele dolaştırılan defterde sempozyumla ilgili duygularını dile getirmişti. Prof. Dr. Ali Gültekin, defteri Akal'a Sempozyum anısı olarak sundu.

Bir sempozyum böyle geçti... Geçti ama, belli ki yüreklerde bıraktığı renkler, sesler, kokular, hiç eksilmeyecek.